Přejít k hlavnímu obsahu
Distribuce energie. Z historie do budoucnosti
Distribuce energie má na našem území dlouhou historii. Ta centrální ale neexistovala hned v počátcích elektrifikace a ani do poloviny 20. století nedosahoval stát průměru poloviny energeticky vyspělé Evropy.
energy distribution

Elektrifikace českých zemí je spojena s průmyslovou revolucí v 19. století. Prvními uživateli elektrické energie na našem území byly tehdy průmyslové podniky. V sedmdesátých letech 19. století byla elektrifikována textilka v České Třebové či plzeňská papírna, ta byla osvětlena přímo Františkem Křižíkem. První lokální městské elektrárny naši předci zakládali na konci 80. let předminulého století. V roce 1889 vznikla ta v Praze na Žižkově a distribuovala elektřinu do veřejného osvětlení.

Začátkem dvacátého století však stále nebyla elektřina samozřejmostí. Mohly si ji dovolit zejména průmyslové podniky a městské čtvrti. Postupně se začala prosazovat u šlechtických sídel. Například rod Lichtenštejnů ve svých zámcích v Lednici a Valticích využíval vlastní elektřinu, kterou vyráběl pomocí Distribuce energie. Z historie do budoucnosti Václav Skloblík Distribuce vodních turbín – je neuvěřitelné, že tu mluvíme o roce 1903. Elektrifikaci těchto staveb prováděla už tehdy společnost Siemens Schuckert. Další rozvoj rozvodové sítě je spojen až s první republikou. Důležitý byl rok 1919, kdy vešel v platnost zákon o soustavné elektrizaci státu. Jednalo se o první energetický zákon na našem území, který zajišťoval napětí 3 × 380 V a 220 V pro více než 30 % obyvatel tehdejší Československé republiky.

Toto procento v průběhu 20. let narostlo až na 70 %. U distribuční sítě bylo napětí 100 kV a 22 kV. Na území nově vzniklého státu pak začaly působit velké domácí i zahraniční energetické podniky, ovšem se státní samoregulací trhu, aby se nezapomínalo na investičně slabší regiony bez velkých průmyslových závodů. I tak se v jednotlivých regionech objevovaly velké rozdíly. Nejlépe byly pokryty Čechy a moravskoslezská oblast, nejhůře Slovensko a Podkarpatská Rus. Elektrifikace celého Československa probíhala ještě mnoho let a prvního celkového pokrytí se republice dostalo až v 60. letech, včetně propojení soustavy se zahraničím.

Během 20. století se elektrifikace stala globálním jevem. Vytvoření centrálních elektráren, vyšší výroba elektrické energie a technologické inovace umožnily rychlý růst distribučních sítí. Transformátory, vysokonapěťové vedení a rozvody zaručují efektivní distribuci elektrické energie na dlouhé vzdálenosti a napájení měst i venkovských oblastí.

S příchodem 21. století přinesly moderní technologie a zvýšená poptávka po energii nové výzvy pro distribuci energie. Snahy o zvýšení efektivity, využití obnovitelných zdrojů energie a potřeba inteligentního řízení sítí vedly ke vzniku tzv. „chytrých sítí“ (smart grids). Ty umožňují lépe monitorovat a reagovat na poptávku a zásobování energií, což přispívá k udržitelnosti a spolehlivosti elektrických sítí. 

Co je distribuční soustava?

Distribuční soustava je síť tvořená souborem vedení a zařízení sloužící k zajištění přepravy elektřiny, plynu či tepla z místa od výrobny do míst spotřeby energií jednotlivými odběrateli ve vymezeném území. Zařízení distribuční soustavy pro distribuci elektřiny standardně zahrnují nadzemní vedení, kabelová vedení, prvky pro spínaní rozvodů na hladinách vyššího napětí, transformátory zajišťující konverzi napětí na odběrateli požadovanou úroveň a další rozvody na hladině nižších napětí.

Prvky distribuční soustavy pro přepravu plynu jsou především regulační stanice pro změnu tlaku dopravovaného plynu – regulační stanice a tranzitní rozvody plynu na středotlaké a nízkotlaké hladině. Teplo se dopravuje potrubními systémy v podobě páry či horké a teplé vody přímo ze zdroje, prostřednictvím připojených výměníkových stanic.

Důležitým prvkem každé distribuční soustavy je konkrétní měřicí zařízení zajišťující pravidelně certifikovanou legislativou kvalitu obchodního měření spotřeby a dodávky energie v každém místě připojení odběratele, výrobny nebo nadřazené sítě. Data z obchodního měření pak slouží k fakturaci jednotlivých spotřeb a vytváření obchodních bilancí v rámci propojených soustav v tuzemsku i do zahraničí. Distribuci elektřiny energie se věnuje i naše skupina UCED. Aktuálně má více než 6 tisíc odběratelů a celková přenosová kapacita narostla již na 1 TWh. Naše distribuční soustavy zásobují energií průmyslové podniky, logistická centra, administrativní budovy i rezidenční čtvrti. Významnými odběrateli námi distribuované elektřiny naší elektrické energie jsou průmyslové zóny – především na severu Čech a Moravy. Elektřinou, případně plynem či teplem, zásobujeme například průmyslový park Ostrava Hrabová, Tatru Kopřivnice nebo průmyslové firmy, jako je Vítkovice, a. s., Sandvik Chomutov Precision Tubes či Slévárna Chomutov.

Historie distribuce energie je příběhem neustálého pokroku a inovací. Od prvních pokusů s elektrickým proudem až po vytvoření globálních sítí se elektrická energie stala nezbytnou součástí moderního života. Díky vývoji technologií a úsilí o udržitelnost bude distribuce energie i nadále hrát klíčovou roli ve vývoji společnosti a uspokojování potřeb lidstva. 

 

Václav Skoblík

Obchodní ředitel energetické skupiny UCED, která je součástí investiční skupiny CREDITAS. V UCED zodpovídá za obchod a strategické projekty. Působil v manažerských pozicích v energetické mezinárodní korporaci. Během své pětadvacetileté praxe v energetice získal zkušenosti z vedení celé řady oblastí, jako je obchod s energetickými komoditami, B2B prodej i energetické projekty a služby.

Datum vytvoření: 21/09/2023
Václav Skoblík, - obchodní ředitel, UCED
Komentáře komentáře
Studená zima = doplňování plynových zásobníků bude letos dražší než obvykle Navzdory abnormálně svižnému čerpání zásob není důvod k panice. Scénář skokového... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Průmysl stále v útlumu Listopadový pokles průmyslu není až takovým překvapením, protože na slabou kondi... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko