Přejít k hlavnímu obsahu
Odběr elektřiny ve správnou chvíli? Už i v ČR to umíme
Není to tak dávno, co společnosti Delta Green (do nedávna Nano Green) ve spolupráci s ČEPS jako první v Česku oznámily, že je možné zapojit domácnosti do služeb výkonové rovnováhy. Zjednodušeně jde o to, že za odběr elektřiny ve správnou chvíli mohou lidé dostat zaplaceno. A to až vyšší jednotky tisíců korun ročně. Podle Jana Hicla, Chief Product Officera (CPO) Delta Green, by firma chtěla službu spustit do ostrého provozu ještě tento rok.
Jan Hicl

Co jsou vlastně služby výkonové rovnováhy?

V energetické síti se výroba elektřiny neustále musí rovnat spotřebě, jinak hrozí blackout. A služby výkonové rovnováhy slouží k zajištění této rovnováhy. V Česku má tuto úlohu na starosti společnost ČEPS. Do teď k tomu používala zejména uhelné elektrárny, kde je snadné regulovat výkon. Ty ale čeká postupný útlum. Jejich funkci rychlého vyrovnávání sítě je potřeba něčím nahradit. Dlouho jsme si mysleli, že to bude plyn, ale tohle změnila ruská agrese na Ukrajině.

Je už tato služba dostupná?

Nyní u nás podpůrné služby poskytují hlavně fosilní zdroje, posledních pár let se jako první vlaštovka začíná zapojovat také řízení velkých průmyslových zdrojů pomocí agregace flexibility. Je to velký trh, který funguje už několik let a organizuje ho ČEPS. Zapojení domácností je novinkou a v Delta Green jsme první, kdo tuto cestu začal v Česku prošlapávat. V prosinci 2023 jsme učinili první úspěšný test. Samotnou službu bychom do ostrého provozu chtěli pustit ještě tento rok.

Za jakých podmínek si ji budu moci koupit?

Pokud budete zákazníkem Delta Green s chytrým elektroměrem a dáte nám souhlas k tomu, abychom vás do služeb výkonové rovnováhy zapojili, máte téměř hotovo. U některých zařízení je ještě potřeba dokoupit si krabičku za pár set korun, někdy to jde i bez ní. A pak už vám budeme každý měsíc vyplácet peníze, které vyděláme zapojením vaší domácnosti do podpůrných služeb.

Bude systém, který je označován jako „odběr elektřiny ve správnou chvíli“, výrazně lepší než ten, který máme v ČR nyní?

Věřím v to, že ano. Důsledkem zapojení domácností bude decentralizovanější, a tak i bezpečnější síť. Pokud dojde k výpadku některého z velkých, centralizovaných zdrojů, nebude tak snadné ji vyřadit z provozu. To by byla obrovská bezpečnostní výhoda pro celou Evropu.

Bude také digitalizovanější, přehled o spotřebě budou mít lidé v kapse kalhot a budou si ho moci sami regulovat stiskem jednoho tlačítka. A síť bude i zelenější, protože rozvoj agregace flexibility pomůže masivnějšímu rozvoji obnovitelných zdrojů. Ty jsou totiž přirozeně nestabilní - slunce nesvítí vždy, vítr nefouká na povel. Síť ale musí být pořád vyrovnaná. Plán je takový, že obnovitelných zdrojů bude přibývat. Abychom je mohli zapojit do sítě a neohrozit přitom její stabilitu, potřebujeme něco, co pomůže udržet síť v rovnováze. Takovým nástrojem může být právě agregace flexibility.

Co za úspory mohou koneční odběratelé tímto systémem získat?

Zákazníkům nabízíme hned dvojí úsporu. Na tu první dosáhnou, pokud se zapojí do automatizace, která za ně bude takzvaně surfovat na spotu. Tedy prodávat vyrobenou elektřinu v časech, kdy bude nejdražší, a spotřebovávat ji tehdy, kdy bude nejlevnější. Někteří naši zákazníci z řad majitelů fotovoltaik už si takto dnes řídí spotřebu a výrobu elektřiny sami. Každý měsíc v rámci naší soutěže Surfař na spotu vyhlašujeme, kdo dosáhne na nejnižší průměrnou cenu. A úspory jsou opravdu velké, málokdy klesnou pod 60 %. Podobný produkt chceme časem připravit i pro zákazníky s fixovaným tarifem.

Druhým typem úspor je zapojení do podpůrných služeb. To, kolik lidem vyplatíme, závisí na tom, jaké zařízení budeme ovládat. Obecně lze ale říct, že si mohou přijít na jednotky vyšších tisíc ročně.

Jaké technologie systém služeb výkonové rovnováhy využívá?

Abychom dnes domácnost mohli připojit, potřebuje chytrý elektroměr. A pak samozřejmě zařízení, které budeme řídit. Může to být fotovoltaika, baterka, elektromobil, bojler nebo tepelné čerpadlo. Spolu se souhlasem, že je můžeme zapojit do podpůrných služeb, si zároveň zákazníci v naší aplikaci nastaví, kdy a jak můžeme jejich zařízení využívat. Například – vím, že zítra potřebuji dojet elektromobilem z Plzně do Prahy, tak aplikaci řeknu, že auto musí být nabité, aby dojezd byl alespoň 100 kilometrů. Auto se na takovou vzdálenost nabíjí asi dvě hodiny. V noci vybereme nejvhodnější úsek, během kterého auto nabijeme. A zákazník tak dostane kromě dobitého vozu za odběr elektřiny i zaplaceno.

Jde o nějakou technologii, která je v tuzemsku unikátní, nebo už nějaká podobná někde ve světě funguje?

Zapojení domácností do podpůrných služeb je téměř všude ve světě v počátcích. Pokud vím, tak zatím nikde nejde o službu, která by byla v tomto odvětví masová. Má ale velkou budoucnost – potenciál, jenž v domácnostech leží ladem, je obrovský. To je dáno tím, že na rozdíl od průmyslu na sebe v domácnostech procesy nemusí přesně navazovat, máme větší volnost, kdy zařízení vypínáme a zapínáme.

Už takovou službu v Česku někdo nabízí?

V Delta Green jsme první, kdo začal poskytování flexibility v domácnostech testovat – nikdo takový zatím v Česku není. Svět kolem nás se rychle mění. Dnes už existuje jen velmi málo zařízení, která si koupíte a nemají k sobě mobilní aplikaci. Většina zařízení v domácnostech je tzv. IoT-enabled. Této technologie využíváme i my. Vzdáleně a pouze datově, podobně jako mobilní aplikace, se k zařízením připojujeme a řídíme je. V domácnostech je takových zařízení, které se dají ovládat na dálku, stále více. A to je pro nás i energetiku skvělá zpráva.

Přinášíte na český energetický trh úplnou novinku, do oboru jste přitom vstoupili teprve před dvěma roky. Jak je to možné?

To si občas taky říkáme (smích). Inovace, které přinášíme, jsou z naprosté většiny o kvalitním softwaru, dobrých datech a agilním přístupu. To je naše domácí půda. S Davidem Brožíkem a Lukášem Benešem, se kterými Delta Green řídíme, jsme celý život strávili vývojem softwaru ve startupech. Založili jsme software house S9Y. Pod jeho střechou jsme vybudovali startup InstaCover, který změnil způsob sjednávání pojištění vozidel nebo hlášení škody a dnes dodává komplexní řešení pro velké pojišťovny.

Tuto digitalizaci teď přinášíme i do energetiky. Často narážíme na nepochopení „velké energetiky” na možnosti řízení distribuovaných assetů. To je asi v takto tradičních odvětví normální. Jsme zvyklí na to, že jsme označováni za snílky. Např. názor, že se fotovoltaika nedá řídit, jsme vyvraceli nesčetněkrát. I proto jsme udělali test podpůrných služeb s ČEPSem právě na fotovoltaikách, abychom tento mýtus vyvrátili, a dokázali jsme, že to není snění, ale realita.

Co dalšího chystáte?

Veškeré naše soustředění míří k tomu, abychom zapojili domácnosti do podpůrných služeb výkonové rovnováhy co nejdříve a přinesli jim dodatečné příjmy, které dnes plynou hlavně fosilním elektrárnám. V domácnostech leží obrovský potenciál, který nám může umožnit přejít k čisté energetice rychleji. A zatím je nevyužitý – což je obrovská škoda.

Abychom zapojili domácnosti do vyrovnávání sítě, je potřeba celou službu certifikovat s ČEPSem, na čemž aktivně spolupracujeme. Doposud jsme pracovali hlavně s fotovoltaickými elektrárnami, ale připravujeme zapojení i elektro aut nebo tepelných čerpadel.

A kromě toho všeho plánujeme další vylepšení pro řízení spotřeby a výroby elektřiny v domácnostech. Jinými slovy, aby lidé ušetřili nebo i vydělali na elektřině co nejvíce a stálo je to co nejméně námahy. Tak, aby na řízení svých chytrých domácností nemuseli vůbec myslet a vše fungovalo i v jejich nepřítomnosti.

Jak takové testování, jestli službu dokážete poskytnout, vypadá?

Velmi zjednodušeně řečeno nám ČEPS posílá povely, kolik elektřiny máme odebrat nebo dodat do sítě. My musíme tento požadavek v rámci sekund splnit. Na dálku tak podle typu povelu aktivujeme zařízení v domácnostech, která nám k tomu předem dala souhlas. Pokud máme odebrat elektřinu ze sítě, můžeme například dobíjet automobil. Pokud ji síť naopak potřebuje dodat, můžeme ji vzít z baterie fotovoltaiky nebo vypnout nějakou spotřebu.

Tuto službu ČEPSu samozřejmě nemůžeme poskytovat na jednotkách zařízení – minimální objem je jedna megawatta. Ta nejnáročnější část je proto poskládat domácnosti a jejich zařízení do takto velkých bloků, které budou moci spolehlivě fungovat a dodávat síti své podpůrné služby. O to se postará software. A to je parketa, ve které jsme silní.

Jak je na agregaci flexibility připravená legislativa? Jsou tam nějaké překážky?

Agregace flexibility je v Česku možná, ale pouze pod podmínkou, že zákazník, kterému tuto službu poskytujete, od vás zároveň i odebírá elektřinu. Takovému modelu se říká závislá agregace flexibility. Jinými slovy, pokud chcete, abychom vaši domácnosti do podpůrných služeb připojila právě Delta Green, je potřeba s námi podepsat i kontrakt na odběr elektřiny.

V západních státech je uzákoněná nezávislá agregace flexibility. To je model, který ruší podmínku dodávky elektřiny zákazníkovi.

Velkou překážkou je i nedostatek chytrých elektroměrů - tady jsme ve srovnání s okolními státy hodně zaspali a teď nás to brzdí. Chytrý elektroměr je totiž podmínkou pro vstup do světa chytře řízené elektřiny. Letos v létě měla začít masová distribuce, už teď to ale vypadá, že bude mít zpoždění.

Jakou souvislost mají služby výkonové rovnováhy s nutností mít doma solární panely, tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku?

Aktuálně to souvisí dost. Podmínkou pro služby výkonové rovnováhy je mít doma chytrý elektroměr. A ten dnes mají většinově ti, kdo mají fotovoltaiku, nebo si ho za poměrně vysokou cenu koupí. V budoucnu by ale mělo dojít k postupné výměně starých elektroměrů za nové, chytré, a to ve všech domácnostech. A pak bude stačit, když bude mít domácnost třeba jen elektromobil nebo tepelné čerpadlo, abychom ji do podpůrných služeb mohli zapojit.

Jak velký potenciál nevyužité energie v rezidenčním sektoru leží?

Bez přehánění obrovský. Data, která máme (jde o odhady pro rok 2024), ukazují potenciál pro rezidenční sektor přes 615 MW. Když k tomu přidáme ještě potenciál elektromobility, který se pohybuje okolo 154 MW, špičkově se můžeme pohybovat v řádech jednotek gigawattů. Pro srovnání – výkon jednoho bloku Temelína je cca jeden gigawatt.

Má tato služba smysl i pro retailové zákazníky?

Určitě má – u retailových zákazníků je řízení dál než u domácností. Věnuje se jí například Nano Energies, což je společnost, z níž vzešla a do níž patřila i Delta Green (tehdy ještě pod názvem Nano Green).

Jaká je souvislost mezi retailovým odběrem, zavedením služby výkonové rovnováhy a energetickou flexibilitou?

Dnes je to tak, že abychom vaši domácnost mohli zapojit do služeb výkonové rovnováhy, musíme být i váš dodavatel elektřiny. Legislativa má pro to označení závislá agregace flexibility. V Česku už se dlouho chystáme ke spuštění nezávislé agregace flexibility. A to pak budeme moci zapojit do těchto služeb každého, kdo splní podmínky popsané v předchozích odpovědích, aniž bychom zároveň byli jeho dodavatelem elektřiny.

Jan Hicl

Celý profesní život se pohybuje ve startupovém prostředí. Založil software house S9Y, je podepsán pod úspěchem startupu InstaCover, jehož modely umělé inteligence využívá většina českých pojišťoven. V Delta Green působí od jara 2022 jako produktový ředitel. Se svým týmem pracuje na rozvoji rezidenční flexibility s cílem otevřít domácnostem, městským komunitám a malým firmám cestu k chytrému řízení spotřeby elektřiny. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou na Západočeské univerzitě v Plzni.

Datum vytvoření: 18/04/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš