Přejít k hlavnímu obsahu
Veolia připravuje pilotní projekt výroby vodíku
Společnost Veolia Energie připravuje experimentální projekt týkající se výroby vodíku v Moravskoslezském kraji. Jedná se o první vodíkový projekt v České republice, který získal dotaci z Inovačního fondu EU na podporu čistých technologií. Veolia má také v plánu rozšířit výrobu vodíku na další lokace.
hydrogen

„Zavádění pokročilých technologií považujeme za důležitou součást přechodu na čistší zdroje energie a vodík je jedním z nich. Na možnosti jeho výroby a využívání pracujeme už více než dva roky a nyní se posouváme k realizaci pilotního projektu. Naší výhodou je, že můžeme v některých teplárnách vyrábět ekologický zelený vodík bez produkce emisí CO2 celoročně, a to navíc s vysokou účinností využívající specifika teplárenského provozu,“ uvedl Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie v ČR.

Vodík sehraje v nadcházejících letech důležitou roli v takzvané dekarbonizaci světové ekonomiky a sází na něj i Moravskoslezský kraj. Proto Veolia spolupracuje na platformě Vodíkového klastru s krajem, Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava a dalšími subjekty s cílem společnými aktivitami nastartovat vodíkovou ekonomiku v Moravskoslezském kraji.

„Úkolem klastru je koordinovat jednotlivé vodíkové projekty tak, abychom vytvořili souvislou vodíkovou ekonomiku jako nový, vysoce sofistikovaný sektor hospodářství a transformovali náš průmysl do nové moderní podoby. Jsem rád, že se Veolia stává stěžejním hráčem v našem záměru vybudovat první české vodíkové údolí a rozvíjet výrobu a využívání vodíku,“ řekl Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Projekt zahrnuje výrobu zeleného vodíku elektrolýzou, která využívá obnovitelné zdroje energie, jako jsou soláry a biomasa. Vyráběný vodík by měl být primárně použit pro ekologickou dopravu a mohl by nahradit šedý vodík v průmyslové spotřebě.

V současné době společnost Veolia pracuje na získání potřebných povolení a plánuje začít stavět elektrolyzátor s kapacitou 2 MW v roce 2025. Spuštění výroby je plánováno na začátek roku 2026. Projekt získal grant z Inovačního fondu EU, což je historicky první dotace tohoto druhu pro vodíkový projekt v České republice. Projekt také představuje důkaz, že investice do nízkouhlíkových řešení jsou smysluplné.

Spojení výroby vodíku s existujícími teplárenskými technologiemi a obnovitelnými zdroji energie má řadu výhod, včetně spolehlivé produkce vodíku po celý rok a schopnosti poskytovat podpůrné služby pro vyvažování elektrické sítě. Odpadní teplo z výroby vodíku lze také využít pro další zefektivnění teplárenské výroby.

Veolia má v plánu rozšířit výrobu vodíku na další své teplárny v Krnově a Přerově a spolupracovat s místními firmami, dopravci, vzdělávacími institucemi, městy a kraji při budování nových technologií.

Datum vytvoření: 31/10/2023
Komentáře komentáře
Studená zima = doplňování plynových zásobníků bude letos dražší než obvykle Navzdory abnormálně svižnému čerpání zásob není důvod k panice. Scénář skokového... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Průmysl stále v útlumu Listopadový pokles průmyslu není až takovým překvapením, protože na slabou kondi... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko