Přejít k hlavnímu obsahu
U EG.D by mohly drony a AI hledat závady
Společnost EG.D, člen skupiny E.ON, testuje ve svém provozu využití automatických dronů k inspekcím elektrického vedení včetně následného vyhodnocení pomocí umělé inteligence.
Dron

„Nároky na distribuční soustavu se každoročně zvyšují. Abychom mohli našim odběratelům zajistit stabilní a bezpečné dodávky elektřiny, musíme naši distribuční síť neustále rozvíjet, modernizovat a udržovat. Využíváme k tomu chytré technologie, které nám pomáhají i při kontrolách vedení na všech napěťových hladinách. Pilotované drony používáme při kontrolách na vedení velmi vysokého napětí v ostrém provozu už více než rok na celém našem distribučním území. Chceme jít však ještě dále. Nasazení automatických letů a vyhodnocování získaných dat pomocí umělé inteligence je pak dalším krokem k ještě větší efektivitě při údržbě naší sítě,“ přibližuje David Šafář, člen představenstva distribuční společnosti EG.D.

V současné době EG.D testuje kombinaci automatických dronů a umělé inteligence s plánem nasadit je do provozu od začátku příštího roku. První testovací lety proběhly letos v dubnu na Pelhřimovsku, kde EG.D zřídila nové vedení velmi vysokého napětí. Další testy se uskutečnily v červnu v okolí Hustopečí na Břeclavsku, kde se nachází starší vedení. Cílem je, aby umělá inteligence měla k dispozici co nejširší škálu dat.

„Nejdříve je však nutné vytvořit 3D model vedení. Dronem proto nejprve naskenujeme pomocí technologie Lidar požadovanou trasu, po které následně dron automaticky poletí, a dráhu letu do něj před samotnou akcí nahrajeme. Je to z toho důvodu, abychom při testování věděli, že v letové trase není žádná překážka. Na základě tohoto digitálního modelu pak bezpilotní letouny sami létají po definovaných trasách a vyfotí stovky snímků vedení. Pořízené fotografie následně validují naši pracovníci, a učí tak AI, co je závada a co ne. Umělá inteligence pak obrázky zpracovává a dokáže najít případné poruchy na vedení. Díky tomu jsme schopni zkontrolovat větší rozsahy naší distribuční sítě, ve větší kvalitě, a ještě tak výrazně rychleji řešit následné možné opravy. Také si tvoříme rozsáhlou databázi a zároveň sdílíme data i s kolegy z E.ONu z dalších zemí,“ osvětluje Miroslav Kopt, vedoucí strategických projektů EG.D.

Díky velkosti koncernu E.ON má česká EG.D možnost čerpat zkušenosti z jiných států. Automatické drony a umělá inteligence se již osvědčily například v Německu nebo ve Švédsku. Česká EG.D je v rámci E.ONu teprve třetí zemí, která tuto technologii testuje a plánuje její uvedení do ostrého provozu.

„Dalším krokem bude získání zkušeností s letem mimo přímý dohled pilota. Na podzim proto plánujeme rozšířit trasy, po kterých budou automatické drony létat, až na padesát kilometrů vedení velmi vysokého napětí,“ dodává Miroslav Kopt.

Používání dronů, nejen automatických, při kontrolách vedení má několik výhod – šetří čas, zvyšuje bezpečnost práce a minimalizuje přerušení dodávek elektřiny při hledání závad. Dříve se kontroly stožárů a vedení prováděly v terénu pomocí dalekohledu nebo fyzickým výstupem pracovníků nahoru na stožár, aby mohli zblízka vyhodnotit situaci.

„To je sice pro identifikaci závady velmi přesné, na rozdíl od dronu ale tento způsob zabere mnohem více času kvůli dalším nutným úkonům, které s ním souvisí. Drony zkracují hledání poruch z několika dnů na pouhé hodiny, dokážeme s nimi rychleji zkontrolovat mnohem delší úseky než dříve. A navíc zvyšují bezpečnost práce našich zaměstnanců. Na základě našich dat už teď víme, že drony nám velice pomáhají a automatizace dalších úkonů nám přinese další možnosti,“ přibližuje Josef Basík, vedoucí provozu sítě velmi vysokého napětí EG.D.

Při využití dronu také nemusí technici zařízení pod napětím vypínat (na rozdíl od fyzické kontroly) a zákazníkům neomezují dodávky elektřiny.

Zdroj: E.ON

Datum vytvoření: 27/06/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš