Přejít k hlavnímu obsahu
Systém Westinghouse začne přebírat řízení elektrárny Temelín
Devět nových skříní instalovali v těchto dnech energetici do hlavní serverovny v prostorách prvního výrobního bloku. Jde o jeden z klíčových kroků v náročné modernizaci řídicího systému Jaderné elektrárny Temelín. Projekt modernizace, který začal v roce 2021, bude finišovat letos dokončením pokládky kabelů a instalací potřebného zařízení. Nový řídicí systém postupně převezme kontrolu nad elektrárnou od příštího roku.
Temelín

Příprava nových řídících skříní pro Temelín zahrnuje výrobu, odzkoušení, demontáž, přepravu, umístění, montáž a propojení. Činnosti probíhaly u výrobců zařízení po celém světě, přičemž testování proběhlo v Bulharsku a konečná montáž v Temelíně. Devět řídících skříní, každá vážící více než 400 kilogramů a s výškou přes dva metry, byly nedávno umístěny do serverovny prvního výrobního bloku.

„Aktuálně už jsou na pozici. Nyní dojde k jejich postupnému doplnění a zprovozňování. Jinými slovy specialisté do nich instalují vnitřní prvky, na kterých celý systém poběží. Jde zejména o síťové přepínače a servery,“ vysvětluje Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Důvodem modernizace je zajištění minimálně šedesátiletého provozu elektrárny.

„Abychom mohli elektrárnu bezpečně provozovat minimálně šedesát let, musíme modernizovat nejen vlastní zařízení, ale i systém který toto zařízení řídí. V celosvětovém měřítku jde o technologicky i rozsahem o jednu z nejnáročnějších změn řídicího systému jaderné elektrárny,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Důležitou částí modernizace je natažení osmi desítek kilometrů kabeláže. „Jde o optickou tedy komunikační a napájecí kabeláž. Aktuálně jsme zhruba ve třech čtvrtinách. Letos bychom chtěli pokládku kabeláže dokončit,“ poznamenává Martin Bíca, zástupce ředitele techniky jaderných elektráren.

Hotové už je například testovací centrum. Jde o několik nových prvků umístěných v jedné z pomocných budov. Skříně už jsou vybavené i potřebným zařízením. „Zde bude probíhat odladění nového systému, ale i třeba vývoj nových aplikací před jejich nasazením na výrobní bloky elektrárny,“ dodal Martin Bíca.

ČEZ zahájil rozsáhlou modernizaci řídicího systému v Temelíně na podzim 2021 a postupně bude přecházet na nový systém od roku 2025, s plným přechodem na nový systém se počítá v roce 2029. Předpokládané náklady na projekt se pohybují na úrovni nižších jednotek miliard. Společnost Westinghouse je rovněž dodavatelem původního řídicího systému.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 25/01/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš