„Prioritou i nadále zůstává podmínka zajištění stabilních dodávek energií za konkurenceschopné ceny tak, aby firmy v ČR mohly plnit své regulatorní podmínky i zůstat na trhu a rozvíjet své aktivity. Klíčové je vidět konkrétní kroky a nástroje vlády, které rizika eliminují a budou dávat firmám větší jistotu při rozhodování o investicích,“ připomněl Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR a doplnil: „V dokumentu ale chybí analýza dopadů cen energie pro koncové spotřebitele – budoucí ceny energie spolu s mezinárodním srovnáním, tedy vyhodnocení dopadů na konkurenceschopnost firem v ČR.“
Svaz průmyslu oceňuje, že po více než roce a půl práce dochází k finalizaci strategických dokumentů, které reflektují aktuální legislativu a evropské cíle. Dále upozorňuje na fakt, že dialog se sociálními partnery při jejich tvorbě neprobíhal adekvátně významu dokumentů a často nebyly známy veškeré potřebné kalkulace či podklady, na základě kterých by mohla být vedena věcná diskuse. SEK se posouvá správným směrem, nicméně přetrvávají výtky směřují k procesu přípravy i přílišnému množství priorit – strategických priorit je několik desítek.
„I díky připomínkám Svazu průmyslu je stávající verze dokumentu přehlednější a jsou v ní doplněny důležité aspekty a nástroje pro firmy. Podniky ale stále z dokumentu nedokážou vyčíst dopady na ceny, krizový scénář a ošetření klíčových rizik, ani zajištění financování veškerých potřebných aktivit. Zásadní je tedy prioritizovat cíle dle energetických dopadů. Státní energetická koncepce je klíčovou koncepcí, která dopadne na ceny energií pro koncové spotřebitele, tedy pro domácnosti i firmy, dodavatelské řetězce, a ovlivní další diskuze ohledně uhelných elektráren či jádra,“ uvedl Jan Rafaj.
Státní energetická koncepce má využít všechny dostupné nástroje k zajištění konkurenceschopných a dostupných cen energií pro podniky i domácnosti. “Nečekají nás jednoduché výzvy, již nyní Evropa a Česká republika nemá snadnou pozici. Pro soukromé investice musí být vidět konkrétní cíle a nástroje, které pomohou vytvořit podmínky dostupné konkurenceschopné čisté energie od jasných státem deklarovaných politik přes povolovací procesy, akcelerační zóny až po efektivně využívané zdroje na investice firem v energetice a průmyslu. S dokumenty proto musíme dále pracovat a na tripartitě jsme požádali o pravidelný reporting plnění cílů a nástrojů,” doplňuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy a hlavní analytik.
Svaz průmyslu a dopravy na tripartitě projednával i další témata, například ekonomickou migraci, pobyt a zaměstnávání cizinců, vývoj na trhu práce či odborné vzdělávání, přičemž uvedl, že ve spolupráci s kraji a sociálními partnery bude i nadále pokračovat v realizaci jednotlivých opatření s cílem navýšit aktivitu odborného vzdělávání.
Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR