

Nárůst EBITDA byl způsoben zejména tím, že letos již neplatila povinnost odvádět poplatky z nadměrných příjmů z výroby v České republice, která v loňském prvním pololetí znamenala náklad 11,1 miliardy korun. Na druhé straně byly výsledky negativně ovlivněny nižšími zisky z obchodování s komoditami a rozdílnými harmonogramy odstávek jaderných elektráren. ČEZ také zvýšil výhled na celoroční hospodaření v oblasti EBITDA na 118 až 122 miliard korun a potvrdil očekávaný čistý zisk po očištění ve výši 25 až 30 miliard korun.
„Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za I. pololetí mírně předčily naše výchozí očekávání zejména díky vyššímu zisku z obchodování komoditami, příznivým tržním podmínkám pro provoz elektráren a pokračující stabilizaci na energetických trzích. Proto jsme navýšili celoroční výhled provozního zisku před odpisy,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Budoucnost české energetiky bude založena na obnovitelných zdrojích a bezpečné jaderné energetice. V červenci došlo k dalšímu významnému milníku v rozvoji jaderné energetiky v České republice. Poté, co Evropská komise odsouhlasila veřejnou podporu pro nový jaderný blok v Dukovanech česká vláda rozhodla, že preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků, se kterým má Skupina ČEZ jednat o smlouvě, je jihokorejská společnost KHNP,“ dodal Daniel Beneš.
Skupina ČEZ se zaměřuje na bezemisní budoucnost, což se projevuje i v rostoucích investičních výdajích. Letos už investovala do dlouhodobého majetku 20,5 miliardy korun, což je o 3,6 miliardy korun více než loni. Zvýšily se zejména investice do distribučních sítí, které souvisejí s připojováním obnovitelných zdrojů, a také do jaderných a nových obnovitelných zdrojů.
Zdroj: ČEZ



