Přejít k hlavnímu obsahu
Pokles cen kritických materiálů může být problémem do budoucna
Ceny kritických materiálů pro technologie využívané v rámci přechodu na čistou energii v roce 2023 značně klesly. Ukazuje to nová analýza Mezinárodní agentury pro energii (IEA).
copper

Pokles cen u materiálů, které se používají v elektrických vozidlech, větrných turbínách, solárních panelech a dalších, během loňského roku přišel díky výraznému převisu nabídky nad poptávkou.

Cena kritických nerostů rostla téměř dva roky v kuse, ale v roce 2023 zaznamenaly pokles a vrátily se na úroveň před pandemií. Výrazné poklesy zaznamenalo lithium, kobalt i nikl. To vedlo ke snížení cen baterií asi o 15 %.

IEA ve své zprávě zároveň nabídla pohled na střednědobé a dlouhodobé výhledy cen u lithia, mědi, niklu, kobaltu a dalších důležitých prvků. A tam se obrací k aktuální situaci.

Zatímco nižší ceny kritických materiálů byly a jsou skvělou správou pro spotřebitele a cenovou dostupnost technologií, tak naopak tlumí investice. Finanční prostředky směřující do těžby kritických nerostů klesly o 10 % a výdaje na průzkum stouply o 15 %. To jsou stále dobrá čísla, ale jedná se o pomalejší nárůst, než tomu bylo v roce 2022. Firmy zabývající se touto oblastí by tak nemusely inovovat natolik, aby to uspokojilo budoucí poptávku.

IEA uvádí, že poptávka po kritických materiálech bude strmě narůstat. Předpokládají to všechny aktuální scénáře agentury. Velikost trhu s těmito nerosty se podle ní do roku 2040 více než zdvojnásobí.

Podrobná analýza ale ukazuje určité problémy. Ve scénáři, kdy země po celém světě splní své národní klimatické cíle, naznačuje dokument nedostatek kritických materiálů. Na splnění projektů by bylo do konce roku 2035 k dispozici jen 70 % požadované mědi
a 50 % požadovaného lithia.

„Bezpečný a udržitelný přístup ke kritickým minerálům je nezbytný pro hladký a cenově dostupný přechod na čistou energii. Světový apetit po technologiích, jako jsou solární panely, elektromobily a baterie, rychle roste – ale nemůžeme ho uspokojit bez spolehlivých a rozšiřujících se dodávek kritických minerálů,“ řekl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Zdroj: IEA

Datum vytvoření: 20/05/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš