Přejít k hlavnímu obsahu
Německo definitivně uzavírá jaderné elektrárny
Německo v sobotu 15. dubna uzavře poslední jaderné bloky v zemi. Děje se tak za pokračování války na Ukrajině a energetické nejistoty v Evropě.
germany nuclear plant

Největší evropská ekonomika do soboty odstaví tři zbývající jaderné reaktory. O ukončení tohoto typu výroby energie se v Německu diskutovalo již dlouho. Jaderná katastrofa v japonské Fukušimě v roce 2011 způsobila, že se německé nálady znovu silně obrátily proti atomové energii a vláda Angely Merkelové schválila zákon o postupném odstavení 17 německých jaderných reaktorů do konce roku 2022.

Některé průzkumy veřejného mínění naznačují, že i samotní Němci, kteří kdysi stáli z velké části za odstavením elektráren ve své zemi, mají pochybnosti. V průzkumu, který si nechal zpracovat největší německý deník Bild, se 52 procent vyslovilo proti ukončení jaderné energetiky. Jako důvod uváděli, že se země odklání od své závislosti na fosilních palivech. z Ruska.

Robert Habeck, ministr hospodářství a člen strany Zelených, trvá na tom, že Německo zvládne konec jaderných elektráren. Zdůraznil, že zásobníky zemního plynu v zemi jsou plné více než z poloviny, což je významný polštář na téměř konci topné sezóny. A navíc prý země rychle vybudovala terminály na zkapalněný zemní plyn. Ty mu umožňují dovážet plyn z nákladních lodí místo přes ruské potrubí, které kdysi zajišťovalo asi 55 % německých dodávek.

Některé německé společnosti varují, že vzhledem k přetrvávající invazi Ruska na Ukrajině není moudré odříznout relativně levný zdroj elektřiny. Několik předních vědců v posledních dnech zaslaly dopis německému kancléři Olafu Scholzovi, aby rozhodnutí ještě změnil a ponechal jaderné elektrárny jako cennou alternativu k elektrárnám vypouštějící velké množství skleníkových plynů. Mezinárodní energetická agentura loni uvedla, že jaderná energie by mohla být zásadní pro snížení emisí uhlíku v souladu s cíli pařížské klimatické dohody.

Německý krok je naprostým protipólem toho, jak k jaderné energetice přistupují ostatní západní země. Británie, Finsko a Francie zdvojnásobují jadernou energii jako zdroj spolehlivé elektřiny a extrémně nízkých emisí uhlíku. Ve USA podporuje Bidenova administrativa technologie pro stavbu nové generace menších jaderných reaktorů jako nástroje „masové dekarbonizace“.

Zdroj: NYT

Datum vytvoření: 14/04/2023
Komentáře komentáře
Studená zima = doplňování plynových zásobníků bude letos dražší než obvykle Navzdory abnormálně svižnému čerpání zásob není důvod k panice. Scénář skokového... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Průmysl stále v útlumu Listopadový pokles průmyslu není až takovým překvapením, protože na slabou kondi... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko