Přejít k hlavnímu obsahu
Největší česká baterie ve Vítkovicích prokázala 100% spolehlivost
Největší bateriový systém v České republice, který se nachází v ostravských Vítkovicích, úspěšně prošel zkušebním provozem. Toto zařízení s výkonem 10 MW, které pracuje ve spojení s plynovými kogeneracemi modernizovaného Energocentra, postavila společnost ČEZ Energetické služby, která je součástí skupiny ČEZ ESCO.
Battery

„Česká energetika potřebuje na své cestě k dekarbonizaci spolehlivé a dostatečně kapacitní záložní zdroje schopné včas dodat chybějící výkon i stabilizovat požadované parametry elektřiny v síti. Jsme rádi, že vítkovická baterie, která je největším takovým zdrojem v zemi, tyto nároky zatím beze zbytku splňuje. Po několika měsících provozu už můžeme zodpovědně říct, že vykazuje 100% spolehlivost a vysokou účinnost. Ve strategii transformace energetiky Moravskoslezského kraje jde o jeden z důležitých prvků, který celý region posouvá k vyšší udržitelnosti a nezávislosti na fosilních palivech,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

Skupina ČEZ je hlavním partnerem kraje v tomto úsilí. Nedávno zahájila výstavbu nových nízkoemisních tepláren v Dětmarovicích pro Bohumín a Orlovou, realizuje významný projekt energetických úspor v Havířově a po celém kraji buduje fotovoltaické elektrárny a síť dobíjecích stanic pro elektromobily.

Instalace a uvedení do provozu největší baterie v České republice je zatím posledním krokem velké modernizace Energocentra Vítkovice, která snížila emise oxidů síry, dusíku, tuhých znečišťujících látek a CO2 o 80-100 %.

Baterie, tvořená šesti kontejnery o výšce 2,5 metru, bude především sloužit k poskytování tzv. služeb výkonové rovnováhy (SVR). To znamená, že při poklesu frekvence v síti pod 50 Hz začne baterie během milisekund dodávat regulační energii, a naopak při frekvenci nad 50 Hz bude energii ze sítě odebírat.

„Řídicí software celého systému dokážeme efektivně spravovat a aktualizovat na dálku z našeho operačního střediska v Třebíči. Baterie, která dosud akumulovala v souhrnu
1 000 MWh energie, umí při všech provozních režimech udržovat v kontejnerech konstantní teplotu 25 °C, a to i při vysokém výkonu celého systému. K příjemným zjištěním zkušebního provozu také patřil fakt, že díky optimalizaci chladícího systému došlo ke snížení vlastní spotřeby energie na chlazení až o 5 %, což zvyšuje energetickou efektivitu celého zařízení,“ říká Martin Václavek, ředitel ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO, která baterii postavila a zajišťuje také její provoz.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 10/06/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš