Přejít k hlavnímu obsahu
MVM získala podíl v jednom z největších podmořských nalezišť zemního plynu na světě
Maďarská energetická společnost MVM Group oznámila, že získala 5% podíl v podmořském plynovém ložisku Shah Deniz v Ázerbájdžánu a 4% podíl v Azerbaijan Gas Supply Company Limited (AGSC), což je firma zodpovědná za distribuci plynu z tohoto ložiska. Transakce byla uzavřena s ázerbájdžánskou státní společností Southern Gas Corridor CJSC (SGC) a její dokončení se očekává ve třetím čtvrtletí roku 2024. MVM je mimo jiné také vlastníkem české společnosti Innogy.
MVM

Ložisko Shah Deniz je jedno z největších nalezišť zemního plynu na světě a bylo objeveno v roce 1999. Nachází se v Kaspickém moři, asi 70 km jihovýchodně od Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, v hloubce přibližně 600 metrů pod mořem. Tato oblast se rozprostírá na ploše asi 860 čtverečních kilometrů. Hlavním provozovatelem projektu je britská společnost BP, která vlastní 29,99 % podílů.

Roční těžba na tomto ložisku dosahuje až 29 miliard kubických metrů zemního plynu a zhruba 60 milionů barelů plynového kondenzátu. Zásoby uhlovodíků zde zajišťují stabilní a spolehlivou těžbu již téměř dvě dekády. Dosud bylo vytěženo více než 218 miliard kubických metrů zemního plynu a 371 milionů barelů kondenzátu.

Plyn z ložiska Shah Deniz je přepravován plynovody do Ázerbájdžánu, Gruzie, Turecka a dále do Evropy, a to na základě dlouhodobých smluv o prodeji a přepravě, které uzavřela společnost AGSC. Tato akvizice je v souladu s diverzifikačními cíli Evropské unie a růstovou strategií MVM Group. Transakce bude dokončena po splnění obvyklých podmínek ve třetím čtvrtletí roku 2024.

MVM, maďarská státní energetická společnost, se v roce 2020 stala vlastníkem české společnosti innogy poté, co odkoupila její aktiva od německé společnosti E.ON. Tento krok byl součástí širší strategie MVM rozšířit svou působnost na středoevropském trhu a posílit svou pozici v oblasti distribuce a dodávek energií.

Zdroj: innogy

Datum vytvoření: 14/06/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš