Přejít k hlavnímu obsahu
Modernizace velínů v Temelíně
Jaderná elektrárna Temelín prochází v současnosti rozsáhlou modernizací svých velínů. Cílem těchto úprav je nejen modernizovat vzhled, ale také vytvořit klidnější pracovní prostředí. Technici již dokončili modernizaci velínu prvního bloku. ČEZ letos do modernizace temelínské elektrárny investuje 4,1 miliardy korun.
Temelín

Mezi prováděné úpravy patří izolace potrubí vzduchotechniky, instalace speciálního akustického panelu za operátory, modernizace osvětlení, výměna nábytku a koberce. Takovéto změny se týkají obou blokových dozoren.

„Má to nejen estetický význam, ale i praktický význam. Operátům jsme chtěli vytvořit klidnější prostředí, především pak snížit zvukové efekty vzduchotechniky. A to se díky úpravám povedlo,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Podobné úpravy byly provedeny na blokových dozornách již před několika lety, kdy byla instalována zvuková izolace za čelní ovládací panel. Podle energetiků jsou tyto úpravy velmi náročné.

„Úpravy na zařízení lze udělat během odstávek. Pro operátory je ale odstávka nejrušnější období. Úpravy se tak musí dělat za provozu, což také není jednoduché. Proto revitalizace blokovek není ve světě běžná, tam většinou zůstávají v původním stavu. Přitom jde o klíčové místnosti elektrárny. Je dobře, že se nám modernizace povedla udělat a věřím, že ji operátoři ocení,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Modernizace, která byla zahájena na podzim 2023, již proběhla ve velínu prvního bloku. Práce na druhé blokové dozorně by měly být dokončeny letos v září.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 26/06/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš