Přejít k hlavnímu obsahu
I o prázdninách běží práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan
Navzdory hlavnímu období letních dovolených pokračují práce na odstávce druhého výrobního bloku v plném tempu. Specialisté v Jaderné elektrárně Dukovany nedávno úspěšně dokončili rozsáhlé nedestruktivní kontroly tlakové nádoby reaktoru. Před opětovným vložením vnitřních reaktorových částí a paliva do reaktoru museli technici ověřit funkčnost všech bezpečnostních systémů, což se provádí jednou za osm let.
Dukovany

Kromě 349 palivových kazet museli technici z reaktoru vyvézt všechny vnitřní části, včetně pláště aktivní zóny. Ke kontrole využívají speciální manipulátor vážící 5 520 kg. Z řídicího pultu umístěného přímo na reaktorovém sále operátoři zkontrolovali každý centimetr vnitřní plochy tlakové nádoby reaktoru, včetně jejího dna. Takto získaná data podrobují energetici detailní analýze.

„Není to náročné jen technicky, ale i personálně. Na kontrolách tohoto typu se podílí přes 20 vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří vedle provádění samotných kontrol musí veškerá data zpracovat a vyhodnotit,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Součástí kontrol, které se provádí jednou za osm let, jsou také reálné zkoušky pasivních a aktivních bezpečnostních systémů. Technici tak úspěšně provedli testy výtoků ze zásobních nádrží vody do reaktoru, tzv. hydroakumulátorů, a zkoušky čerpadel bezpečnostních systémů. Před opětovným vložením všech vnitřních reaktorových částí a paliva do reaktoru museli také velmi pečlivě vyčistit jak horní část, tak dno reaktoru.

„Dukovany, stejně jako Temelín, chceme provozovat nejméně šedesát let, což je aktuálně běžná světová praxe. Perfektní znalost stavu klíčových komponent je tak jednou z podmínek, kterou musíme v každém okamžiku naplňovat a nejde jen o tlakovou nádobu reaktoru, ale i například parogenerátory, záložní dieselgenerátory a další zařízení,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Termín ukončení odstávky a obnovení výroby ČEZ upřesní podle průběhu plánovaných činností a výsledků kontrol a testů.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 10/07/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš