Přejít k hlavnímu obsahu
Firmy v Česku šetří s energiemi, může jim s tím pomoc i státní podpora
Nárůst cen energií v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a nejistota ohledně budoucích dodávek loni způsobila jak u domácností, tak u firem snahu s energiemi šetřit. S tím jim mohou pomoci i některé dotační programy od Ministerstva průmyslu a obchodu a Státního fondu životního prostředí nebo zvýhodněné úvěry od Národní rozvojové banky.
Savings energy

Svaz průmyslu a dopravy ČR provedl v lednu průzkumu mezi 136 firmami. Z jeho výsledků vyplynulo, že ceny energií patřily mezi největší problémy, kterým společnosti čelily. Celkem 59 % počítá s tím, že budou investovat do energetických úspor a 39 % se chystalo směřovat své prostředky do vlastních obnovitelných zdrojů.

„Ruský útok na Ukrajinu, s ním související energetická krize a celková situace na trzích v posledních letech firmy i domácnosti přiměla, aby s energií začaly ještě více šetřit. Podobně, jako si lidé do svých domů v loňském roce začali masově pořizovat tepelná čerpadla nebo solární elektrárny, přistoupily k úsporám i firmy. Pro mnohé z nich totiž byly rostoucí ceny energie až likvidační a ohrožovaly jejich samotné fungování. Ne všechny podniky pochopitelně mohou snadno vyměnit stávající technologii za novou a úspornější, případně si na střechy svých hal umístit solární panely. Tam, kde to ale aspoň trochu jde, se podnikatelé snaží nějaká úsporná opatření zavést,“ vysvětluje Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Na energetické úspory lze získat finance v rámci dotačních programů. Mezi ně patří například výzva Úspora energie od Agentury pro podnikání a inovace z programu OP TAK, nebo některé výzvy z Modernizačního fondu. Národní rozvojová banka společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu zase připravily zvýhodněné úvěry.

„Pro firmy je v tomto programu k dispozici celkem 10 miliard korun, možnost podat žádost na podporu energetických úspor tak má ještě řada firem. Od Ministerstva průmyslu a obchodu z dosavadních podaných žádostí víme, že firmy obvykle žádají o podporu menších projektů s průměrnou dotací kolem 6 milionů korun. Čerpat ji chtějí zejména na energetické úspory na lisovací nebo obráběcí technologie, potravinářské chlazení, zateplení budov nebo třeba zpětné získávání tepla,“ dodává Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Datum vytvoření: 18/07/2023
Komentáře komentáře
Studená zima = doplňování plynových zásobníků bude letos dražší než obvykle Navzdory abnormálně svižnému čerpání zásob není důvod k panice. Scénář skokového... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Průmysl stále v útlumu Listopadový pokles průmyslu není až takovým překvapením, protože na slabou kondi... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko