Přejít k hlavnímu obsahu
Evropská komise schválila provozní podporu na modernizaci českých tepláren
Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy euro. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů.
european commision

„Jde o opravdu významný úspěch. Vyjednávání o tomto povolení probíhala s Evropskou komisí velmi intenzivně a jejich úspěšné dotažení pomůže s modernizací naší energetiky. Zároveň to přispěje k našemu úsilí v podobě zajištění domácnostem a firmám dostatku dodávek elektřiny i tepla za dostupné ceny a ekologizaci energetiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Vysokoúčinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla představuje technologii, která umožňuje efektivní využívání paliva pro výrobu elektřiny a tepla v jednom zařízení. Tento způsob výroby energie pracuje s vysokou účinností a je tedy úsporný, což je klíčové pro udržitelnost energetiky. Obzvlášť důležitá je v době, kdy se z ekonomických důvodů přestává vyplácet provoz uhelných zdrojů a hrozí tak jejich postupný útlum.

Provozní podpora kombinované výroby elektřiny a tepla umožní nahradit emisně náročné, především uhelné zdroje moderními, vysoce účinnými zařízeními, která budou produkovat elektřinu a zároveň dále využívat generované teplo. Tím se nejen sníží emise skleníkových plynů, ale také posílí energetická bezpečnost. Očekává se, že do roku 2030 bude v těchto zařízeních výkon až kolem 3 GW.

„Předpokládáme, že tato vysoce účinná zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla budou provozována především v zimních měsících, kdy je vyšší poptávka po energiích a zároveň nižší výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tento provozní model bude přispívat k vyrovnávání sezónních výkyvů ve výrobě elektřiny,“ popisuje vrchní ředitel sekce energetiky MPO René Neděla a dodává: „Tato provozní podpora také přispěje k ochotě bank financovat výstavbu těchto zařízení. Stabilní a předvídatelná podpora snižuje rizika a podporuje realizaci projektů i prostřednictvím nižších úroků z případných půjček,“ doplňuje.

Výše podpory bude přímo závislá na ceně energií, kdy při vysokých cenách bude výrobce finanční prostředky do systému podpor hradit, nikoliv čerpat. Střední a velká zařízení budou o výši podpory soutěžit v aukci. Předpokládá se, že financování uvedené podpory bude vícezdrojové, a to z prostředků z dotace na provozní podporu ze státního rozpočtu, z regulovaných plateb v cenách elektřiny a eventuálního využití výnosů z dražeb emisních povolenek.

Podpora bude určená pro městské teplárny, soukromé investory a další subjekty. Provozní podpora bude doplňovat již zajištěné a aktivované opatření pro tyto uvedené zdroje, kterým je aplikování investiční dotace, prostřednictvím příslušných dotačních programů – především z programu HEAT z Modernizačního fondu. Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje také modernizaci návazných tepelných rozvodů z Národního plánu obnovy.

Zdroj: MPO

Datum vytvoření: 28/05/2024
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš