

Tradiční inspekce chladicích věží, zahrnující zavěšené lávky a výškové práce, byla časově i finančně náročná. Nový systém umožňuje pomocí dronů kompletně zmapovat povrch vnitřních i vnějších plášťů věží. Technologie zahrnuje 3D laserové spektrální skenování, fotogrammetrii a termografické snímkování. Tento přístup nejenže odhalí i drobná poškození, ale díky termovizním kamerám identifikuje i porušení vnitřních vrstev.
„Aktuálně ověřujeme, že získaná data takzvaně sedí. Vždy si jimi musíme být jistí. Výhody jsou jasně vidět v časové i ekonomické úspoře. Není nutné zavěšovat na věže lávky na kterých musí být lidé. A samozřejmě i vyhodnocení dat pomocí umělé inteligence je velmi rychlé,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Výsledkem diagnostiky je tzv. „digitální dvojče“ – přesný virtuální model věže, který zahrnuje všechny nalezené vady a jejich lokalizaci. Následné fyzikálně-chemické zkoušky odebraných vzorků v Kloknerově ústavu ČVUT potvrdily spolehlivost detekovaných dat. Tento komplexní přístup umožní přesně predikovat stav věží a plánovat jejich údržbu tak, aby byla zajištěna jejich životnost na dalších 60 až 80 let.
„Před nasazením nově zaváděných kontrolních metod musíme potvrdit jejich spolehlivost. Naše jaderné elektrárny ale chceme efektivně provozovat nejméně 60 let a k tomu potřebujeme nejnovější technologie, které jsou přesnější, a navíc nám umožní snížit objem práce i šetřit peníze. I proto patříme mezi první, kdo je zavádí,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.
Zdroj: ČEZ



