Přejít k hlavnímu obsahu
ČEZ a THMÚ zajistí dlouhodobé dodávky tepla pro Ústí nad Labem
V rámci rozsáhlého plánu modernizace energetiky v Ústeckém kraji, do kterého Skupina ČEZ plánuje investovat desítky miliard korun, bude zajištěna stabilní a ekologická dodávka tepla pro obyvatele a firmy v Ústí nad Labem. Součástí projektu, nazvaného Teplo2050+, je výstavba nových biomasových a plynových zdrojů tepla, přestavba rozvodů a modernizace teplárenské infrastruktury. Projekt byl oficiálně představen zástupci města Ústí nad Labem, Skupinou ČEZ a městskou společností Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem (THMÚ).
Ústí nad Labem

„Energetický trh se mění za pochodu, a náhrada uhlí novými nízkoemisními zdroji je tak už skutečně aktuální. Výhodou Ústeckého kraje je spolehlivý a dlouhodobě prověřený partner v podobě Skupiny ČEZ, která jasně deklaruje svůj zájem podílet se na rozvoji regionu, na modernizaci jeho energetické infrastruktury a tvorbě nových pracovních míst. Zajištění dodávek tepla pro obyvatele a firmy na další desítky let vnímáme my ve vedení kraje jako absolutní prioritu. Zvykli jsme si na osvědčený systém centrálního zásobování teplem a jsme rádi, že jeho výhody zůstanou zachovány i v Ústí nad Labem,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec.

Současné uhelné zdroje v Ústí nad Labem, zejména teplárna v Trmicích, budou postupně nahrazeny nízkoemisními plynovými a biomasovými zařízeními. Transformace bude znamenat výrazné zlepšení životního prostředí a stabilní dodávky tepla pro více než
32 tisíc zákazníků. Plán počítá s dokončením klíčových projektů do roku 2029.

„Konec uhlí v energetice bereme jako hotovou věc a máme jasný plán, jak a kdy ho při zásobování Ústí teplem nahradíme novými ekologičtějšími teplárnami. Součástí řešení je i zachování systému centrálního zásobování, který osobně považuji za základní stavební kámen ústeckého teplárenství. V posledních měsících jsme usilovně řešili otázku budoucnosti dodávky tepla na Střekově, kde jsme neměli garanci dlouhodobé a stabilní dodávky tepla za příznivé ceny. Jsem rád, že díky spolupráci s ČEZ a městskou společností THMÚ můžeme dnes občanům a firmám slíbit, že se na teplo na Střekově mohou těšit v i dalších letech,“ říká primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

Na Střekově vznikne nová plynofikovaná infrastruktura, zahrnující plynové kotle, přes
700 metrů nových plynovodů, 500 metrů teplovodů a 12 nových výměníkových stanic. „Abychom zajistili i pro Střekov dlouhodobou a cenově dostupnou dodávku tepla, připravili jsme tu společně s partnery z ČEZ plán nové plynofikované infrastruktury. Teplo vyrobí plynové kotle v pěti lokalitách, kromě toho postavíme přes 700 metrů nových plynovodů, téměř 500 metrů teplovodů nebo 12 nových předávacích a výměníkových stanic. V současnosti máme hotový projekt, získali jsme stavební povolení pro většinu plynových kotelen a vybrali dodavatele. Pokud vše půjde podle plánu, dodávky tepla pro Střekov zahájíme od příští topné sezony na podzim 2025,“ uvedl jednatel Tepelného hospodářství města Ústí nad Labem Karel Sajvera.

Rozvoj moderní energetiky v kraji přinese nejen ekologičtější provoz, ale také nová pracovní místa. Skupina ČEZ plánuje zaměstnat pracovníky z končících uhelných provozů a podpořit technické vzdělávání prostřednictvím spolupráce se školami a univerzitami.

„Moderní energetika má v celém kraji i v samotném Ústí nad Labem velký potenciál. Vidíme ho v energetických úsporách, výstavbě nových zelených elektráren i spolupráci ve školství, vědě a výzkumu. Skupina ČEZ na jaře představila v Prunéřově představila plán transformace energetiky pro Ústecký kraj a dnes už tam doslova před očima rostou nové nízkoemisní zdroje. Pověsti důvěryhodného a spolehlivého partnera chceme dostát i v Ústí nad Labem, kde prostřednictvím městské firmy THMÚ vybudujeme nové teplárenské zdroje i nezbytnou infrastrukturu. Zachováme tak spolehlivou a ekologickou centrální dodávku tepla pro obyvatele i firmy v dalších desítkách let,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO a předseda dozorčí rady ČEZ Teplárenská Kamil Čermák. Projekt Teplo2050+ je důkazem snahy modernizovat energetiku, zachovat výhody centrálního zásobování teplem a zajistit dlouhodobou energetickou stabilitu. „Díky tomuto plánu budou mít obyvatelé i firmy v Ústí nad Labem k dispozici ekologické a cenově dostupné teplo, na které se mohou spolehnout i v příštích desetiletích,“ uzavřel generální ředitel ČEZ Teplárenská Rostislav Díža.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 26/11/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek