Přejít k hlavnímu obsahu
ČEZ a Přibyslav spojily síly při podpoře větrných a solárních elektráren
Místní samosprávy na Vysočině vyjadřují zájem o rozšíření používání obnovitelných energetických zdrojů. Přibyslav se snaží stát inkubátorem transformace české energetiky. Díky partnerství s ČEZ by se v nadcházejících letech mohly v Přibyslavi objevit nové větrné a solární elektrárny.
wind farm

Obě strany podepsaly Memorandum o společném postupu při využívání obnovitelné energie. Přibyslav bude mít nad rozvojem zelených elektráren kontrolu díky podílu ve společných projektových firmách, získá prostředky na investice a položí základ městské komunitní energetiky. Další podobná ujednání by mohla v budoucnu vzniknout v širším mikroregionu Přibyslavska.

Skupina ČEZ se zaměřuje na spolupráci s městy a obcemi v první fázi projektů. Nabízí jim možnost podílet se na projektech prostřednictvím společných podniků a také spolupracovat při budování místní energetiky. To je přesně případ uzavřené spolupráce mezi ČEZ a Přibyslaví.

„Jsme rádi, že město Přibyslav se rozhodlo akceptovat naši nabídku a rozvíjet další spolupráci s ČEZ. Rozhodně nechceme tlačit projekty takříkajíc na sílu, jde nám naopak o hledání co nejširší shody. Memorandum by mohlo být inspirací i pro obce sdružené v Mikroregionu Přibyslavsko. Rozvoj obnovitelných zdrojů v této části Vysočiny bude možný se zohledněním stanovisek co největšího počtu obcí. Vzájemná spolupráce všech obcí, tedy i těch, v jejichž katastrech elektrárny přímo nevzniknou, dává smysl, protože společným postupem a díky místní znalosti lépe usměrní třeba dopad těchto staveb na krajinný ráz,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

„Je zřejmé, že Vysočinu čeká v nejbližších letech rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V Přibyslavi ale netoužíme po živelném scénáři, chceme mít tento proces pod kontrolou a spolupráce s ČEZ nám takovou garanci dává. Umožní nám to nejen získat prostředky pro naše další investiční záměry ale především posílit energetickou soběstačnost, a do budoucna tak lépe čelit výkyvům na energetických trzích. Věříme, že pro náš postup získáme další členy svazku Mikroregionu Přibyslavsko a budeme moci společně ovlivňovat výstavbu obnovitelných zdrojů energie na co nejširším území. Místní platforma také může lépe rozdělit benefity mezi všechny obce v daném mikroregionu,“ shrnuje Martin Kamarád, starosta města Přibyslav.

Větrné a solární elektrárny dokáží vzájemně vyrovnávat kolísání ve výrobě energie a přispívat tak k stabilizaci české energetické sítě. Právě takovéto zdroje jsou plánovány v okolí Přibyslavi. Během následujících 2 až 3 let by měly být postaveny solární elektrárny, větrné by potom měly následovat do roku 2030.

Datum vytvoření: 11/03/2024
Komentáře komentáře
Studená zima = doplňování plynových zásobníků bude letos dražší než obvykle Navzdory abnormálně svižnému čerpání zásob není důvod k panice. Scénář skokového... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Průmysl stále v útlumu Listopadový pokles průmyslu není až takovým překvapením, protože na slabou kondi... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko