Přejít k hlavnímu obsahu
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí
Podle zveřejněných tabulek Eurostatu ceny elektřiny pro domácnosti ve druhém pololetí loňského roku mírně poklesly, přesto byly vyšší než průměr celé unie i eurozóny.

Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižší než nejdražší Němci, ale třeba o 62 % vyšší než Slováci.

V podstatě se dá říct, že ČR je svými cenami elektřiny jednoznačně západní zemí, protože před námi není žádná další „nová“ členská země EU kromě Kypru. V paritě kupní síly zde byly ceny elektřiny dokonce nejvyšší v rámci celé EU. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2021, kdy byly základní ceny elektřiny u nás stabilizované, jsou nyní vyšší o 75 %.

O něco lépe vyznívá ČR ve srovnání cen plynu, kde je v případě domácností jedenáctá. V případě plynu je náš odstup od Německa vlastně už jen symbolický. Nejdražší plyn měli jednoznačně Švédové, kteří platili téměř dvojnásobnou cenu. Slováci například za plyn dávali podle těchto oficiálních evropských tabulek zhruba polovinu toho, co Češi.

Přizpůsobení cen elektřiny i plynu je u nás pomalejší, pravděpodobně v důsledku existence dlouhých fixovaných kontraktů.To by se mohlo změnit v letošním roce, i když pokles cen elektřiny brzdí rostoucí náklady spojené s dodávkami, správou systému a OZE.

Cena silové elektřiny – ať už spotová nebo termínovaná – vypadá mnohem lépe než před rokem nebo dvěma, ale na fakturách jsou (a nadále budou) stále více vidět právě dodatečné náklady a daně.

Technická poznámka:

Elektřina – celková cena vč. daní v eurech v bandu 2,5-4,99 MWh

Plyn – celková cena vč. daní v eurech v bandu 20-199 GJ

Datum vytvoření: 25/04/2024
Petr Dufek, - hlavní ekonom Banky Creditas
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš